Victoria KR 35 SN-SS/WH Zinkla

Firma victoria istniała od 1886 roku. Pierwotnie produkowała rowery.Motocykle zaczęła produkować od 1901 roku. Wypuściła szereg modeli, a niektóre z nich znalazły zastosowanie jako pojazdy wojskowe. Już w I wojnie światowej firma zaopatrywała wojsko niemieckie w produkty swojej firmy. W 1938 roku wypuściła na rynek nowy model „KR 35 SN pionier”.  Był on na tamte czasy bardzo nowoczesną konstrukcją (silnik – monoblok, 4 biegi, opływowy kształt widelca blaszanego, mała waga przy dużej mocy silnika).Została później zbudowana również wersja sportowa „KR 35 SS pionier”, w której zastosowano nowy wałek rozrządu, płaski tłok (większy stopień sprężania), zmianę odpowietrzenia skrzyni korbowej (staranniejszy i dokładniejszy odlew), co spowodowało wzrost mocy
o 2 km (do 20 km).

W związku z wybuchem wojny dostosowano oba modele do potrzeb wojskowych : przemalowano na kolor stalowoszary (wehrmacht) zmieniono przebieg układu wydechowego (w celu zamontowania sakw), poszerzono kierownicę, dodano spust oleju do zbiornika oleju, wzmocniono podstawkę tylną, zmieniono układ osprzętu na kierownicy, wprowadzono brezentowe osłony na światła, zmieniono przełożenie na I biegu, (aby dostosować prędkość motocykla do poruszającej się kolumny pieszej). Motocykl ze względu na niedużą wagę i odpowiednio dużą moc bardzo dobrze sprawował się w trudnym terenie i z tego powodu otrzymał przydomek „inżynier”.

W czasie wojny w armii niemieckiej ze względu na swoją szybkość i sprawność był używany jako motocykl łącznikowy. W okresie od 1938 do 1945 wyprodukowano 7500 sztuk.

5 thoughts on “Victoria KR 35 SN-SS/WH Zinkla

 1. Ojciec miał Viktorję z koszem .Silnik czterosuwowy pojemności 500cm i drugi silnik 750cm.napędzany paskiem skórzanym.Kupił Maciej z Olsztyna.Po latach odnalazłem magdyno od tej viktorji,które mu przekazałem.Bardzo bym chciał się spotkać z właścicielem viktorji.
  Ja miałem motor przedwojenny 1937r. Sachs 125cm,był bardzo szybki j w stosunku do SHL czy WFM.Jeżdziłem w latach 50 w krosie na Dsjtkach.Pozostały wspomnienia i kompletny silnik Sachs 125.O ile Maciej L.przeczyta proszę o kontakt.Mirosław Orneta.

 2. witam
  znajomy ma na sprzedaz prawdopodobnie taki sam motocykl victoria kr 35 . rozebral go na czesci i nie ma czasu go zlozyc.
  chcialbym go od niego odkupic ale nie wiem ile jest warta taka maszyna. prosze o kontakt , nr telefonu zadzwonie
  pozdrawiam
  jarek

 3. Witam
  Czy mogę się zwrócić z prośbą o rozpoznanie typu kół jakie posiadam – prawdopodobnie są właśnie od takiego motocykla którego Pan posiada – proszę podać w jaki sposób mogę podesłać zdjęcia. Z góry dziękuję
  Pozdrawiam

Comments are closed.